niedziela, 28 czerwca 2015

Lustro z Muzeum Narodowego w Poznaniu - konserwacja część I



Pod koniec kwietnia 2015 roku Muzeum Narodowe w Poznaniu przekazało do mojej pracowni zabytkowe lustro do konserwacji w ramach stypendium MKiDN.


Lustro jest dobrym  przykładem luster drugiego typu tzw. "południowo-niemieckich", drewniana rama stanowiąca podkład lustra została ozdobiona płaskimi szkłami z florystycznymi kalkomaniami na malowanym białym tle, w środku umieszczono taflę zwierciadła.
Lustro z Muzeum Narodowego w Poznaniu przeznaczone do konserwacji
Lustro z dużym prawdopodobieństwem pochodzi z końca XVIII wieku o czym świadczą wyjątkowo cienkie szkła o gr. od 1,5 do 2 mm oraz zastosowanie kutych gwoździ.


Kute gwoździe  zastosowane w ramie
 Potwierdzenie tego datowania może w toku dalszych prac przynieść badanie w laboratorium papieru odzyskanego z ramy lustra oraz odczyt przez grafologa zapisków na owym papierze.



Konserwacja:

Przebieg czynności konserwatorskich zaczął się od wyjątkowo starannego demontażu wszystkich elementów lustra czyli  szkieł  ozdobnych ramy lustra oraz zasadniczego zwierciadła.
Szkła obleczone listwami ołowianymi zostały ich pozbawione przez rozlutowanie i przygotowane do dalszych zabiegów 
Drewniany podkład lustra po zdemontowaniu ozdobnych szklanych
elementow ramy i zwierciadła. 
konserwatorskich. Należało wykonać to wyjątkowo ostrożnie by nie uszkodzić ani szkieł, ani listw, które w kolejnym etapie zostały poddane konserwacji. Delikatnie oczyszczono listwy na mokro usuwając z krawędzi resztki kleju i papierowych podkładów, w kolejnym etapie zlikwidowano mechanicznie deformację.
Pozostała drewniana rama stanowiąca podstawę całego lustra oklejona papierowymi (częściowo zapisanymi) podkładami dzięki, którym możliwe było przyklejenie szkieł na tzw. kleister.

Fragment oklejonej drewnianej ramy papierowymi podkładami.
Odzyskane papiery
Tak oklejoną ramę należało poddać zabiegom z dziedziny konserwacji papieru tj. usunięcia na mokro  klejonych na klej z mąki tzw. kleister papierów.  Woda skutecznie rozpuszczała klej tak więc proces postępował bez najmniejszych zniszczeń. Zabieg na mokro nie zniszczył atramentowych zapisków na papierowych podkładach, ponieważ stosowany w owym czasie atrament żelazowo-galusowy nie rozpuszcza się w wodzie.
Odzyskane papiery zostały przekazane do pracowni konserwacji Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Poddane zostaną wszechstronnym badaniom.

Drewniana rama przed konserwacją

Drewnianą ramę w dalszej kolejności oczyszczono na mokro przez pocieranie wilgotną szmatką co pozwoliło usunąć resztki kleju. Zabiegowi czyszczenia mechanicznego poddano tylko te fragmenty drewnianej ramy, które są bezpośrednio pod ozdobnymi szkłami, użyto do tego drobnego papieru ściernego o gramaturze 360. Odwrocie drewnianej ramy zostało oczyszczone wacikami z wodą.
Kolejny etap to odrobaczenie ramy przez zaimpregnowanie środkiem owadobójczym i umieszczenie w specjalnej komorze przez okres ok. 2 tygodni . Zdezintegrowne partie drewna po odtruciu zostały wzmocnione 5% roztworem Paraloidu B-72 w toluenie.
Dolna część ramy  wymagała wykonania specjalnego fleka ponieważ uległa tak dużęmu zniszczeniu przez drewnojady.
Z uwagi na fakt, że rama pozostanie w przyszłości na wystawie stałej w warunkach stabilnych, muzealnych nie przewidziano zastosowania żadnych lakierów zabezpieczających.
Wymontowane szkła

Zdemontowane, pozbawione ołowianych listw szkła poddano zabiegom czyszczenia  wacikami i destylowaną wodą. Oczyszczono obie strony szkieł oraz ich krawędzie.




Kolejną czynnością było uzupełnienie ubytków białej farby stanowiącej tło kalkomani. Ubytki uzupełniono punktowo farbą z bieli cynkowej oraz Paraloidu B-72 w toluenie.
W konserwowanym lustrze dwa szkła były pęknięte: szkło bocznej ramy nr 13 (jedno pęknięcie)oraz szkło podstawy nr 15 ( siedem pęknięć i ubytek). Wszystkie klejenia wykonano z zastosowaniem żywicy epoksydowej Aralditte 2020.

Problemem konserwatorskim przy omawianym lustrze było bez wątpienia zdecydowanie się na rodzaj uzupełnień  brakujących ubytków w obrębie dwóch szkieł.
Ubytek największy to brak całego szkła szczytowego, ubytek mniejszy to uzupełnienie szkła podstawy nr 15. Na podstawie materiału fotograficznego poddano obróbce cyfrowej możliwe elementy florystyczne z istniejących kalkomani na ramach lustra. Zaproponowano motywy, którymi można wypełnić brakujące szkła: i tak w szkle szczytowym zaproponowano wiązankę kwiatków takich jak na dużym szkle znajdującym się w części centralnej nad samym zwierciadłem, proporcjonalnie pomniejszoną oraz pozbawioną wstążki (uzgodnienie komisji konserwatorskiej z udziałem Głównego Konserwatora i Kustosza Muzeum Narodowego w Poznaniu ),
Wersja uzupełnienia szkła szczytowego
Wybrana wersja uzupełnienia szkła szczytowego

natomiast w szkle podstawy nr 15 zaproponowano uzupełnienie długiego listka i łodygi goździka.
Przygotowane pliki pozwoliły na wydrukowanie wybranych wersji na specjalnej folii imitującej kalkomanię. Na przygotowanych szkłach na stronie spodniej, maszyna laminująca nakleiła folie. 


Szkło podstawy lustra nr 15 przed uzupelnieniem
Wersja odrzucona uzupełnienia szkła podstawy lustra nr 15
Wybrana wersja uzupełnienia szkła podstawy lustra nr 15


W drugiej części zostaną opisane kolejne etapy konserwacji oraz zaprezentowany wygląd lustra po jej zakończeniu.


Wybór dokonany....

Stypendium MKiDN konserwacji zabytkowych luster ze szklanymi ramami (XVII-XIX)
przewiduje wykonanie konserwacji kilku obiektów z trzech Muzeów Narodowych w Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu.

W toku wielu uzgodnień i komisji zostały wytypowane lustra, które zgodnie z wcześniej opracowanym harmonogramem trafią do mojej pracowni.

Generalną zasadą jaką przyjęliśmy przy dokonywaniu wyboru była reprezentatywność obiektów dla luster z tego okresu oraz  zakres problemów konserwatorskich i badawczych jakie te obiekty niosą.

Trzeba podkreślić, że lustra z tego okresu czyli z XVII-XIX wieku zachowane w polskich muzeach dzielą się na dwa zasadnicze typy.

Pierwszy typ - lustro tzw. "weneckie" zmontowane zawsze na drewnianej, przestrzennej ramie

ozdobionej szklanymi elementami. Drewniane bezpośrednie podłoża  luster  na ogół nie były obrobione,
Lustro "weneckie" Muzeum Narodowe we Wrocławiu
na ogół tylko widoczne elementy zostały wyszlifowane i delikatnie zabezpieczone olejem lub lakierem. Od tyłu drewnianego podłoża w części środkowej zamontowana jest główna tafla lustrzana. Frontowa strona ramy zakryta została przez szklane elementy płaskie i przestrzenne.
Pierwsze elementy tzw." płaskie" -  to  nieduże kawałki luster ozdobione grawerowaniem lub trawieniem czy piaskowaniem, stanowią pierwszą warstwę ozdobnej ramy.
Styk "płaskich" poszczególnych szkieł  zostaje zamaskowany szklanymi detalami tzw. 
" przestrzennym" -  takimi jak pręciki, listki, kwiatki. 
Fragment lustra  (kolorowe pręciki) z Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Sposób montażu "płaskich" elementów jest na niewielkie gwózdki przybijane do drewnianej ramy konstrukcyjne,j natomiast elementy przestrzenne takie jak pręciki  (często w kilku kolorach) przykrywające proste krawędzie płaskich elementów skręcone są po 2-3 delikatnym drucikiem a ten z kolei przymocowany jest gwózdakami do drewnianej ramy, miejsca tego montażu przykrywane są listkami lub kwiatkami wielokrotnie piętrowo, zwieńczone na ogół szklanym koralikiem.
Fragment lustra z Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Nie wszystkie miejsca konstrukcyjne udawało się ukryć w związku z tym widoczne niewielkie fragmenty drewnianej ramy  maskowane były metalową folią lub malowane "srebrolem"(pył metalowy o srebrnym kolorze zmieszany z lakierem) .
W wielu lustrach stosowano w dolnej drewanianej ramie rodzaj stopek, które umożliwiały postawienie takiego lustra w pionie w trakcie transportu, czy montażu bez parcia na szkło.





Drugi typ - lustro tzw." południowo-niemieckie" podobnie jak  "weneckie" ma drewnianą podstawę, rodzaj  płaskiej ramy do której od strony tylnej włożone jest zwierciadło zasadnicze, od zewnętrznej montowane są płaskie lustra zdobione przez grawerowanie, ew. piaskowanie bądź trawienie.


Lustro z Muzeum Narodowego w Krakowie typ "południowo-niemiecki"


Fragment lustra z Muzeum w Krakowie

Wszystkie ozdobne elementy ramy zostały obłożone z jednej strony papierem lub gazetami, tak że podkład papierowy obleka krawędzie. Nadmiar zagiętego papieru został obcięty równo przy brzegu do 2mm. Widoczne dookoła poszczególnych szkieł papierowe krawędzie pomalowano "srebrolem" imitując listwy metalowe. Zastosowanie papierowego podkładu pozwalało przykleić płaskie szkła do drewnianej ramy na klej z mąki tzw. kleister.
Elementem mocującym punktowo szkła ozdobnej ramy są płaskowniki metalowe o wymiarach ok. 1,5 x 4mm wygięte zgodnie z  krawędziami szkieł oraz kształtem drewnianej ramy.

Prawdopodobnie zawodność tego typu montażu luster spowodowała, że manufaktury szukały innych rozwiązań na połączenie wszystkich szklanych elementów z drewnianą ramą.
W manufakturze w Urzeczu zrezygnowano z klejenia na kleister szkieł, zastosowano jako nowy sposób montażu oblekanie krawędzi każdego szkła cienkimi ceownikami ołowianymi. W drewnianej ramie w wielu punktach umieszczono niewielkie blaszki, do których punktowo przylutowywano ceowniki. W celu maskowania miejsc montażu, szkła nakładano warstwowo, mocując lutami punktowymi na styku listw. Dawało to przestrzenność ram.

 Lustra tego typu wielokrotnie ozdobione były ramami, których elementy stanowiły szkła ozdobione malarstwem na zimno lub kalkomaniami. Cała technologia montażu była taka sama.


Lustro typu "południowo- niemieckiego" ramy ze szkieł ozdobionych kalkomanią.

Po wielu konsultacjach i komisjach muzealnych skrystalizował się zakres konserwacji oraz wybór  najbardziej reprezentatywnych obiektów ze zbiorów wybranych placówek muzealnych dla sformułowanego programu stypendium.

Wyboru obiektów dokonano następującego uwzględniając  zakres wyznaczonych programów konserwatorskich oraz program  badań  do wykonania przez Centrum Badawczo Edukacyjne Konserwacji Zabytków  PWSZ w Nysie pod kierunkiem dr Pawła Karaszkiewicza:

1. Muzeum Narodowe w Poznaniu:
- tafla lustra 
- lustro II typu "południowo-niemieckie" z ramą szklaną ozdobioną kalkomaniami

2.Muzeum Narodowe w Krakowie:
- lustro II typu "południowo-niemieckie" z ramą lustrzaną.

3.Muzeum Narodowe we Wrocławiu
-lustro I typu "weneckie"